Tulsi Slnko Himalájí

Liečivý ajurvédsky čaj s tulsi (posvätná bazalka)
Príjemný, korenistý, ájurvédou inšpirovaný bylinný čaj.

Obj. čislo:
6000
Doba dodania:
Skladom na tento tovar sa nevzťahuje žiadna zľava
Obsah balenia:
50 g ks
1 kg = 86 €

4,30 € s DPH 3,58 € bez DPH

+ -

Tulsi Slnko Himalájí

Zloženie: tulsi, zelený rooibos, zázvor, škorica, vervain, harmanček, levanduľa, ruža, pr. vôňa
UPOZORNENIE:
Čaj s bazalkou tulsi sa neodporúča pravidelne piť tehotným a kojacim ženám.

Video

Korenisté čaje s bazalkou tulsi:


Čaje, ktoré sa pijú predovšetkým v zime, by mali prehriať a posilniť organizmus. Zima je náročným obdobím, keď krátky deň, nedostatok čerstvej stravy bohatej na vitamíny a chladné, často sa meniace počasie skúša odolnosť a obranyschopnosť organizmu. Zostať celú zimu zdravými a účinne predchádzať chrípke a prechladnutiam môžeme aj vďaka správnemu výberu čajov.

 

STUDENÁ ZIMA A HORÚCI ČAJ
Čajovňa dobrých ľudí odporúča na zimu hrejivé korenisté čaje vychádzajúce zo starých tradícií indickej ájurvédy. Do zimných čajov pridávame hrejivé korenia v rôznych kombináciách. Ako základ zimných čajov však odporúčame použiť predovšetkým významnú liečivú bylinu pochádzajú z Indie. Je ňou nenápadná posvätná bazalka nazývaná tulsi (Ocimum sanctum). Tulsi je uctievanou bylinou hinduistického sveta. Pestuje sa v hinduistických chrámoch a aj vo väčšine domov prívržencov tohto náboženstva. Indovia ju nazývajú kráľovnou všetkých rastlín.

 

ZDRAVOTNÉ ÚČINKY TULSI
- Zvyšuje imunitu, je prírodným antibiotikom, pôsobí protivírusovo a antibakteriálne
- Znižuje hladinu cholesterolu
- Je výborná pre diabetikov, pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
- Lieči dýchacie cesty, priedušky, kašeľ
- Redukuje astmu a alergie
- Výrazný antioxidant a imunomodulátor
- Znižuje horúčky a odstraňuje únavu
- Výborná na krv, kostnú dreň, srdce a cievy
- Eliminuje jedy v krvi, posilňuje pečeň
- Používa sa na očistu organizmu aj pri kontaminácii ortuťou (z morských rýb zo zamorených oblastí)
- Posilňuje telo lepším využívaním kyslíka, pomáha pri únave vo vysokých nadmorských výškach
- Podporuje syntézu bielkovín
- Chráni telo pred žiarením (slnko, počítač, rőntgen, ožarovanie...)
a následnými možnými poškodeniami chromozómov
- Pôsobí proti vzniku rakoviny
- Znižuje účinky tiahleho stresu, upokojuje rozdráždený nervový systém
- Obsahuje vitamíny C, A, vápnik, zinok, železo
- Posilňuje celkovú energiu a auru
- Zmierňuje tvorbu ekzémov
- Tlmí bolesti
- Odpudzuje hmyz


BAZALKA TULSI
Tulsi v preklade znamená "vynikajúca, s ničím neporovnateľná rastlina." A naozaj už niekoľko tisícročí stojí na samom vrchole piedestálu najobľúbenejších bylín indickej ájurvédy - náuky o dlhom a zdravom živote. Verí sa, že je jedným z elixírov, ktorý pomáha predĺžiť ľudský život.
Žiadna hinduistická domácnosť by nebola úplná, keby v nej nerástla tulsi. Je symbolom božej milosti a požehnaním pre dom. Preto sa zväčša nesadí len tak na priedomie, ale vyvinul sa pre ňu zaujímavý architektonický prvok, typická malá stavba zobrazujúca božstvá alebo samotnú rastlinu tulsi na všetkých štyroch stenách. Je tu i miesto na malú hlinenú olejovú lampu.PRÍBUZNÁ NAŠEJ BAZALKY
Domovinou posvätnej bazalky tulsi je India. Rastie však na viacerých miestach v tropických a subtropických oblastiach. V miernom pásme sa často pestuje ako jednoročná rastlina. Dosahuje výšky 60-90 cm. Po celý rok kvitne na ružovo alebo aj na bielo. Má príjemný vzhľad, veľmi aromatické listy s korenistou vôňou pripomínajúcou klinčeky. Z vysušených lístkov sa pripravuje veľmi chutný čaj s mimoriadne cennými liečivými vlastnosťami.
Pretože sa tulsi hojne pestuje na pomerne širokom území, stala sa dosť variabilnou a existuje viacero foriem. Medicínske účinky, silu, vzrast a formu tulsi ovplyvňuje aj zloženie pôdy, klíma, množstvo zrážok i spôsob domáceho pestovania.

 

ÚČINNÝ ADAPTAGÉN
Tulsi je jedným z najúčinnejších adaptagénov a má veľa spoločných vlastností so ženšenom. Obsahuje unikátny komplex fytochemických zložiek priaznivo pôsobiacich na zdravie človeka. Často sa mieša spolu s koreninami a ďalšími bylinami, ktoré zvyšujú jej liečivé účinky. Podľa expertov ájurvédy v takejto kombinácii má lepšie zdravotné účinky, ako keď sa užíva sama.
Z lístkov tulsi sa pripravuje lahodný čaj. Jeho aktivitu a dobrú chuť ešte zvyšujú koreniny, ktoré sa do čajoviny pridávajú na základe odporúčaní klasických receptúr. K tulsi sa výborne hodí škorica, kardanom, koriander, klinčeky, čierne a červené korenie, citrónová tráva, nechtík, prípadne i harmanček a levanduľa. Výborne sa osvedčila kombinácia bazalky tulsi s juhoafrickými čajmi rooibos (Aspalathus linearis) a honeybush (Cyclopia intermedia), ktoré sa svojimi účinkami i chuťou navzájom dopĺňajú a podporujú.

 

PRÍPRAVA ZIMNÉHO ČAJU S TULSI
Dobrý čaj z tulsi (Ocimum sanctum) si pripravíme veľmi jednoducho. Do hrnčeka vriacej vody (0,5 Dl) vhodíme kúsky škorice a ďalších čajových korenín, ktoré máme radi. Odporúčame predovšetkým klinčeky, vanilku kardanom, ružové korenie a kúsky zázvoru. Všetky koreniny spolu varíme 5-10 minút, kým nápoj nezačne intenzívne voňať a sfarbí sa do zlatista. Potom oheň vypneme a odvar necháme ešte 4-5 minút lúhovať spolu s lyžičkou bazalky tulsi (5g). Čaj môžeme jemne osladiť dobrým agátovým medom.

Výborný zimný čaj si môžeme pripraviť aj z hotových čajových zmesí namiešaných podľa poznatkov ájurvédy z bazalky tulsi, korenín a ďalších bylín. K najpopulárnejším patrí napríklad čaj Slnko Himalájí (tulsi, zelený rooibos, zázvor, škorica, vervain, harmanček, levanduľa, ruža), čaj Sedem čakier (tulsi, honeybush, jabĺčka, škorica, vervain, citrónová tráva, listy citrónu, nechtík), Čaj lámov (tulsi, zelený rooibos, jabĺčka, zázvor, červené korenie, kardamon, škorica, pomaranč) alebo Čaj hodvábnej cesty (tulsi, kokos, zázvor, kardamon, škorica, klinčeky, červené a čierne korenie, ruža).

 

UPOZORNENIE:
Čaj s bazalkou tulsi sa neodporúča pravidelne piť tehotným a kojacim ženám.